Dawna Wytwórnia Wódek Koneser

Warszawa ul. Ząbkowska 27/31

 


Pod koniec XIX wieku teren, na którym miała powstać nowoczesna wytwórnia wódek, znajdował się jeszcze poza obrębem Warszawy. Działkę należącą do Emila Brühla zakupiły dwie współpracujące ze sobą spółki: państwowy Warszawski Skarbowy Skład Win, zwany też „Monopolem”, oraz Warszawskie Towarzystwo Oczyszczania i Sprzedaży Spirytusu, z którego wyłoniła się prywatna Ratyfikacja Warszawska.

Kompleks przeznaczony do produkcji i składowania alkoholu oddano do użytku w 1897 roku. Znalazły się w nim m.in.: budynki fabryczne, magazyny, warsztaty czy lokale mieszkalne. Do wytwórni doprowadzono bocznicę kolejową, ułatwiającą transport towarów. Zadbano także o stały dostęp do wody, wiercąc głęboką na 700 stóp studnię artezyjską. Po zakończeniu I wojny światowej wytwórnia funkcjonowała jako Państwowy Monopol Spirytusowy, ale część należąca do Ratyfikacji Warszawskiej pozostała własnością prywatną do 1936 roku. Okres dwudziestolecia międzywojennego to czas rozkwitu fabryki. Produkowano tam m.in. wyborową, luksusową, żytnią. W 1924 roku zaczęła działać tu także Mennica Państwowa, w której powstawały monety, odznaki, medale czy pieczęcie. Do Mennicy należał także Gabinet Numizmatyczny. W czasie II wojny światowej zakładem zarządzała Generalna Dyrekcja Monopoli w Generalnej Guberni. Z jej ramienia wytwórnią kierował Wilhelm Horak, Czech pochodzący ze Śląska.

Po wojnie przy ul. Ząbkowskiej rozpoczęły swą działalność Warszawskie Zakłady Przemysłu Spirytusowego „Polmos”. W latach 90. fabrykę ponownie przemianowano. Wtedy właśnie wprowadzono popularną do dziś nazwę „Koneser”, ale po kilku latach produkcja alkoholu została ostatecznie wstrzymana. Ostatecznie zespół budynków zakupiła spółka BBI Development. Nowy inwestor przystąpił do realizacji projektu deweloperskiego, polegającego na przekształceniu kompleksu w Centrum Praskie Koneser według koncepcji mixed-use. W myśl jej założeń zabudowaniom praskiej fabryki nadane zostaną nowe funkcje: mieszkaniowa, handlowa, biznesowa i kulturalna zarazem.